De Mount Fuji Challenge
Drentse knooppunten: De VAM-berg
Klik op het plaatje om de route in Google
Earth te bekijken
Klik hier voor een gewone uitvergroting van
het plaatje
In de Mount Fuji Challenge heb ik weer een paar bergen opgenomen die wat verder weg liggen en waar ik dus een tweedaags tripje voor gepland heb. Als eerste is het hoge noorden aan de beurt, de VAM-berg in Drenthe en de hoogste terp van Friesland in Hegebeintum staan op het programma. Ik heb een Bed en Brochje gevonden in Steins, vlakbij Hegebeintum en ga eerst op dinsdag de VAM-bult beklimmen, reis dan verder naar Friesland, ga daar een nachtje slapen en bezoek donderdag de terp. |
Er wordt voor deze twee dagen regenachtig weer voorspeld, maar het noorden van het land schijnt er gunstig uit te springen. Weliswaar wel regen, maar niet in zulke enorme hoeveelheden als er in het zuidoosten worden verwacht. Poncho en paraplu gaan dus op het meeneemlijstje", zonnebrandcrème kan thuisblijven. En zo ga ik dinsdagochtend vroeg op pad voor m'n zoveelste wandeltripje. Timmie heeft genoeg eten in de timerbak, die redt het wel voor een paar dagen.
Lange rit, maar ik heb koffie in de thermosbeker bij me, ik rijd voor de files uit en zo'n drie kwartier voor ik er ben haal ik nog een groooooote koffie bij een benzinestation. In het noorden van het land zijn de schoolvakanties al begonnen en dus kan ik Kiaatje met gemak kwijt op een uitgestorven parkeerplaats bij een school, pal aan de route en tegenover een restaurant, waarvan ik hoop dat het bij terugkomst open zal zijn.
Het bedrijf VAM werd opgericht in 1929. De bedrijfsnaam is een afkorting van 'Vuil Afvoer Maatschappij'. Het huisvuil dat dit bedrijf verzamelde kwam voornamelijk uit de Randstad en vervoerde men dus onder meer naar deze locatie in Drenthe. Van oorsprong was het de bedoeling dat het huisvuil daar grootschalig gebruikt zou worden als compost bij diverse projecten, ter bevordering van de bodemsamenstelling. Deze verrijking van de Drentse gronden was bedoeld voor zowel agrarische doeleinden (akkers), als ook voor natuurbehoud (verrijking van bosgronden). In de praktijk bestond het vuilnis dat de VAM uit de Randstad haalde, voor een groot deel ook uit materiaal dat helemaal niet bruikbaar was voor compost. Dat werd dus gedumpt op hun afvalstortlocatie bij Wijster. Het resultaat van het jarenlang afvoeren van huisvuil richting Drenthe is dat er op die stortplek een gigantische vuilnisbelt ontstond. Deze is echter met aarde en gras afgedekt. De kunstmatige heuvel kreeg in de volksmond de bijnaam 'De VAM-berg'. Op den duur werd dit ook de officiële benaming van deze locatie. |
Maar eerst moet ik een stukje langs het VAM kanaal wandelen, de route stuurt me over een graspad aan de rechterkant van het water, maar dat gras is me veel te lang en nat en ik besluit om aan de andere kant van het water over de weg te gaan. Beetje mazzel dat ik daarvoor kies, want aan de andere kant van de brug staat er een groot infobord over die VAM-brug. En die blijkt heel oud (1930) en op een bijzondere manier gebouwd te zijn.
Ik heb helemaal geen spijt van m'n beslissing. Want aan deze kant gaat het over een rustig, smal asfaltweggetje en blijven me natte voeten en de ergernis van banjeren door lang gras bespaard! Na verloop van tijd kom ik aan de voet van de VAM-berg bij koffiekiosk Het Blinkerdje uit, dat herken ik nog van het Westerborkpad, toen heb ik daar heerlijke poffertjes gegeten. Nu zijn ze gesloten, alleen open van donderdag t/m zondag zie ik op het bord staan.
Nadat ik een Westerborkpadsticker op de foto heb gezet ga ik met de daadwerkelijke klim beginnen, dat gaat over een smal grindpaadje. Er grazen talloze schapen op de hellingen en het pad ligt dan ook bezaaid met schapenkeutels, en de schapen zelf natuurlijk. Sommige liggen zo pal tegen de hekjes aan dat ik ze met hek en al opzij moet schuiven!
Ik maak nog wat foto's van de omgeving en merk dat het, terwijl ik naar de film zat te kijken, is gaan regenen. Gelukkig staat er weinig wind, dus ik zet de plu erbij op en hoop het daarmee te kunnen redden. Ik doe liever geen poncho aan, want dat is zo verschrikkelijk klam met dit warme weer. Gewapend met m'n knalroze plu baan ik me een weg door kuddes schapen op de afdaling, genietend van de werkelijk prachtige uitzichten. Ik vond deze berg echt een topper, leuker nog dan ik me van het Westerborkpad herinnerde.
Weer beneden ga ik met een grote boog om de VAM heen, en merk dat het met dit weer toch wel een beetje stinkt hier, een weeïge lucht, ik word er een beetje misselijk van. Nadat ik een paar bochten om ben gegaan en anders in de wind loop, heb ik er gelukkig geen last meer van. Een tweede deel door hoog, nat gras sla ik eveneens over. Hierdoor mis ik wel een behoorlijke lus, maar met al die nattigheid vind ik dat nou niet zo'n heel grote ramp en ik stamp lekker door op asfaltwegen richting de spoorlijn.
Op het laatste stuk terug naar Wijster kom ik nog een leuk bord tegen van kippen die lekker mogen scharrelen maar uiteindelijk toch in de soep belanden en zie ik nog veel paarden, echte, maar ook een heg, geknipt in de vorm van een springpaard dat over een hindernis springt. Wat een kunststukje! Langs een laatste groepje paarden dat in stomme verbazing naar m'n plu staart (denk ik) en dan ben ik weer terug bij Kiaatje.
Het heeft hier niet geregend, dus nadat ik gedoucht heb eet ik buiten in de tuin m'n meegebrachte noedels en kijk 's avonds televisie en het weerbericht natuurlijk. Dan ga ik bijtijds naar bed, ik ben vanmorgen hartstikke vroeg opgestaan, dus ik ben behoorlijk moe. Ramen open, wekker niet al te vroeg gezet, het ontbijt staat al in de koelkast, heerlijk slapen! Welterusten en tot morgen!
Klik op het plaatje hieronder voor het
fotoverslag.
Een berichtje in mijn gastenboek vind ik altijd leuk!